Start szkoły a epidemia koronawirusa

01.09.2020, 11:00 0 komentarzy
Start szkoły a epidemia koronawirusa

W ciągu tego tygodnia dzieci mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednakże w dalszym ciągu wahanie wywołuje Covid-19, z którym zwalcza się od początku roku. W marcu młodzież przeszła na internetowe nauczanie i pewnie okazało się to jednym z powodów, dzięki którym byliśmy w stanie powstrzymać szybki rozwój choroby w naszym kraju. Ale czy sytuacja związana z koronawirusem na chwilę obecną jest tak spokojna, żeby przygotować do użytku żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie przyzwolić dzieciom na chodzenie na zajęcia?

Dwie strony medalu

Nie możemy wskazać jedynej słusznej odpowiedzi, co okaże się korzystniejsze - puszczenie dzieci do szkół, czy konieczność kontynuacji nauczania online. Przykładowo osoby mające wątpliwości oraz lekarze mówią, że przecież to rzeczywiście dzieci szybko rozsiewają wszelkie wirusy czy też bakterie, a budynki oświatowe mogą być dobrym siedliskiem infekcji. Taka wizja jest świetnie nam znany - na zajęcia trafi jedno zainfekowane dziecko i za chwilę znacznie więcej uczniów.

Następni mówią, iż zatwierdzono cały szereg czynności, do których powinny się przyzwyczaić budynki oświatowe, by być w stanie ugościć swoich podopiecznych jeszcze raz. Aczkolwiek czy aby na pewno najmłodsi uczniowie będą ich przestrzegać? Czy może okazać się to najlepszym rozwiązaniem, by znaczna ilość maluchów była w jednej lekcyjnej sali? Naukowcy mówią, iż nie bardzo.

Na naukę z domów marudzą niejedni uczniowie i ich opiekunowie. Szczególnie koronawirus zadział na uczniów chodzących do liceum, którzy upierają się, iż przez kilka miesięcy lekcji online się okażą niezbyt dobrze nauczeni do matury (chociaż w 2020 roku matura nie przebiegła wcale tragicznie). Kluczowe się okazuje także to, że nie każdy uczeń ma dostęp do laptopa i Internetu. W rodzinach, w których się urodziło sporo dzieci bywa tak, że w domu zobaczymy tylko jeden laptop. Opiekunowie mogą mieć z tej przyczyny kłopot w zapewnieniu swoim latoroślom warunków do nauki jednocześnie.

Istotne będą także społeczne kwestie. Placówki oświatowe będą ważnym elementem w psychicznym rozwoju maluchów. W budynkach oświaty poznajemy funkcjonowanie wśród ludzi dookoła i ponadto umiemy zawierać przyjazne relacje. Rzecz jasna przy obecnej sytuacji kwestie życia społecznego mogą być mało ważne, ponieważ najmocniej istotne okazuje się zdrowie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

To od samych uczniów oraz nauczycieli zależy wiele

Gwałtowny postęp pandemii zależeć będzie na pewno od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad ustalonych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy nauczyciele będą potrafili to wykorzystywanie zasad pilnować. Sceptycy upierają się, iż puszczenie dzieci do szkół spowoduje ekspresowy postęp choroby, zatem w efekcie szkoły zostaną nieczynne już za chwilę. Należy obserwować stale sytuację, gdyż z początku roku szkolnego jeszcze wiele się może okazać.

Tagi:

Zostaw komentarz