Wybory na prezydenta w Stanach zaczną się już wkrótce

15.09.2020, 11:45 0 komentarzy
Wybory na prezydenta w Stanach zaczną się już wkrótce

W 2020 roku Stany wybiorą nowego prezydenta. Teraz tę funkcję obejmuje Donald Trump i jak najbardziej zabiega on o ponowny wybór. Mimo wszystko inni kandydaci nie śpią i 50 dni przed wyborami mamy możliwość zapoznania się z sondażami. Jak wyglądają? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, najpoważniejszy rywal Donalda Trumpa posiada zdecydowanie lepsze wyniki.

Kandydat Demokratów, Joe Biden, ma ponad 7 procent przewagi nad teraźniejszym prezydentem Ameryki. Jednak komitet Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, aby teraźniejsze badania prezentowały realny rezultat wyborów. W roku 2016 sytuacja była trochę podobna - Clinton w zeszłym głosowaniu również przodowała, aczkolwiek jej przewaga nie była aż tak spora. Było to tylko 2,3 procenta. Mimo że była sekretarz stanu posiadała wyższość i otrzymała większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z Donaldem Trumpem.

Co interesujące, w Ameryce nie przesądza o wyniku liczba pojedynczych głosów. Najważniejszy się okazuje wybór elektorów - w każdym stanie jest określona ich ilość i jest uzależniona ona od populacji w danym stanie. Kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - wojuje ze sobą przede wszystkim.

We wszystkich wskazanych stanach sondaże różnią się. W części stanów przoduje Donald Trump, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja zatem okazuje się nie być łatwa do przewidzenia. Wiele jak najbardziej będzie zależeć od przeważających ideologii w danej części USA - zdarza się, iż mieszkańcy przedstawiają postawy przede wszystkim republikańskie, a gdzieniegdzie są to w znacznej mierze demokratyczne poglądy. Jednakże chociażby w częściach kraju typowo republikańskich w ostatnich latach miały miejsce wielkie zmiany. Wiele dzięki nowym mieszkańcom, którzy mają liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w niskich cenach. Takie podpisy mogą mieć ogromny wpływ na powołanie kolejnego prezydenta.

A w jaki sposób będą wyglądać wybory w okresie koronawirusa? Przez epidemię głosowanie zostanie wydłużone, albowiem rozpoczynają się dokładnie w tym miesiącu. Zdecydowana ilość mieszkańców Ameryki się zdecydowała głosować korespondencyjnie.

Pozostaje więc czekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie może być jasne więc sugerowanie się sondami się może okazać błędne.

Tagi:

Zostaw komentarz