Technology

Zmagania ze szkodliwymi oparami

23.11.2020, 14:24 0 komentarzy
Zmagania ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić parę dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać nieco refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, pojawiającego się na obszarze całej Polski. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę niebywale niebezpieczny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie każdego dnia, mają oczywiście związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie informować czym jest degradacja powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy mieć świadomość tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił również problem smogu. Jedną z dobrych opcji na przeciwdziałanie degradacji powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Większość smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny rozgłosił, że produkowana przez tę spółkę energia za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także fakt, iż problem ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą naturalnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 zaczęła panować w lokalizacjach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu niewątliwie należałoby także być świadomym tego, co w praktyce jest najważniejszą tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest niebywale istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz